Kawęczyn
gmina Tarczyn; powiat piaseczyński
WIATRAK ANTONIEGO
Młyn ten został zbudowany w 1937 r we wsi Dasze, pow. Hajnówka, woj. Białystok przez tamtejszego rolnika – cieślę Władysława Gawryluka. Pracował (szybował) niewiele z powodu II Wojny Światowej a także z powodu niewłaściwego wybudowania w terenie oraz wysokich podatków i choroby właściciela.
Na przełomie lat 1951 1952 mieszkaniec wsi Wygonowo rolnik Zygmunt Bryło odkupuje obiekt i przy pomocy rodziny i sąsiadów przewozi go do wsi i składa na swoich gruntach. W chwilach bezwietrznych „zaprzęgany” jest silnik spalinowy a potem elektryczny. Inna gospodarka młodych gospodarzy pozbawia zboża w skrzyniach młyńskich, wiatrak przestaje szybować – mleć, zamiera niszczejąc.
W roku 2000 właściciel Gościńca Wiecha odkupuje wiatrak od Antoniego Bryły syna Zygmunta i przy jego fachowej pomocy przenosi i odbudowuje w obecnym miejscu.
Informacja z kartki na wiatraku, pisownia oryginalna.
Jest to nieduży, bo dwukondygnacyjny młyn drewniany zbudowany na planie ośmioboku. Konstrukcja budynku słupowo-ryglowa. Ściany szalowane pionowo deskami, miejsca ich styku zakryte są drewnianymi listwami. Czapa ma dwuspadowy dach o prostych połaciach i z naczółkiem od strony odwietrznej. Połacie pokryte są gontem. Krążyny nie są osłonięte. Do hełmu są przymocowane żerdzie służące do obracania skrzydeł pod wiatr. Głowica jest dość nietypowa - drewniano stalowa. Z powodu niedużych rozmiarów młyna, bursztyki spełniają jednocześnie rolę szpic.
Wiatrak nie figuruje w rejestrze zabytków.
Położenie geograficzne dla nawigacji GPS: N51° 56' 7.8286" / E20° 54' 38.9254"
Zdjęcia popełniłem 21 marca 2010 roku.