"Wiatrak to nie tylko zjawisko architektoniczne - to także swoista świątynia."
Jerzy Adamczewski
Młynarstwo magiczne, Wrocław 2005
Kanon
„Wiatraka się nie buduje, nie wznosi się. Wiatrak zostaje powołany, bierze początek, albo przychodzi. Budować można dom, stodołę, oborę, to co stoi nieruchomo. Wiatrak porusza się, chodzi, pracuje, wydaje dźwięki, mówi, gra, muzykuje, zawodzi, niedomaga, choruje, gniewa się, odpoczywa, śpi. Wiatrak żyje, czuje. Jest jak człowiek i tak jak nie ma takiego samego człowieka, tak nie ma takiego samego wiatraka. Każdy wiatrak ma swój charakter jedyny i niepowtarzalny. Ojcem wiatraka jest cieśla i on zawsze potwierdza to znakiem. Wiatrak odchodzi lub ginie, a tam gdzie pracował, pozostaje jego mogiła.”
Jan Święch
Tajemniczy świat wiatraków, Wrocław 2005
Witam na mojej stronie poświęconej młynom wietrznym w Polsce. Oprócz młynów, w kręgu moich zainteresowań jest także architektura przemysłowa, budowle hydrotechniczne, mosty, koleje i motoryzacja z okresu PRL-u, browarnictwo, muzyka i fotografia.
Mimo iż z każdym rokiem przybywa wiatraków poddanych gruntownym remontom, to najbardziej podobają mi się te niszczejące, stojące samotnie pośród pól czy lasów, bo one dużo opowiadają. Wiedząc jak trudno jest zdobyć jakiekolwiek informacje o młynach oraz ich lokalizacji, postanowiłem podzielić się moimi zasobami i wiedzą na tym portalu. Fan(atyk)ów wiatraków nie ma w Polsce zbyt wielu, ale być może zacznie ich przybywać.
Szczególne podziękowania dla: prof. Jana Święcha, dr Jerzego Adamczewskiego, Jarosława Jankowskiego, Filipa Tomaszewskiego