Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów paltraki/kuj/pomiany oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Pomiany

Opublikowano w Paltraki kujawsko-pomorskie

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów paltraki/kuj/pomiany oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

gmina Koneck; powiat aleksandrowski

Trzykondygnacyjny wiatrak z 1925 roku, budowniczym był pan Konstanty Paczkowski. Obecnie właścicielem jest pan Izydor Hejman. Wywiad z nim jest tutaj.

Konstrukcja nośna palowo-rusztowa (z żelaznym palem). Budynek młyna w konstrukcji słupowo-ryglowej, szalowany pionowo deskami (miejsca ich styku zakryto drewnianymi listwami), jedynie ściana odwietrzna ma szalunek poziomy wykonany z długich dranic ułożonych na zakładkę. Dach dwuspadowy z dużym naczółkiem od strony odwietrznej, kryty blachą ocynkowaną. Wystawa wsparta na dwóch ozdobnych zastrzałach, szczyt szalowany w kształcie rombu. Na kalenicy od strony okapu jest wiatrowskaz w kształcie chorągiewki z wyciętą datą budowy wiatraka. Głowica drewniana,  w niej połowa bursztyka i jedna szpica z kilkunastoma mieczami i częściowymi burtnicami.  Do wiatraka prowadzi zadaszona rampa, usytuowana na wysokości pierwszej kondygnacji. Młyn jest wyposażony w dwa złożenia kamieni. Po II wojnie światowej wstawiono silnik elektryczny oraz mlewnik walcowy.

Gdyby zrobić nowe skrzydła (jest tylko jedno ramię) i wymienić głowicę, mógłby pracować na wietrze. Właściciel wiatraka chciałby zastosować stalową głowicę, jednakże trudno ją zdobyć.

Generalnie stan wiatraka dość dobry, zachowane są wszystkie urządzenia transmisyjne, mielące, czyszczące. Sprawna jest winda, hamulec i regulator rozstawu kamieni (dość ciekawy, gdyż zamiast stalowych kul ma granitowe kostki).


Młyn jest wpisany do gminnej rejestru zabytków pod nr rej.: 197/A z 14.01.1985


Położenie geograficzne dla nawigacji GPS: N52° 45' 24.1759" / E18° 42' 41.5031"


Zdjęcia wykonałem 21 lutego 2009 roku.

{gallery slider=boxplus.carousel }paltraki/kuj/pomiany{/gallery}