Kolbuszowa (Ruda)

Paltrak Kolbuszowa-Ruda

Wiatrak pochodzi z 1934 roku. Jest to mały młyn wietrzny, w którym rolę dolnej krążyny spełnia kwadratowa rama wykonana z drewnianych belek o przekroju kwadratowym. Rolę górnej krążyny spełniają cztery, równolegle ułożone parami wzdłuż ściany odwietrznej i ode drzwi, belki drewniane. Są one połączone od góry potężną belką, w której jest wydrążony otwór na pal. Na tym palu budynek wiatraka można obracać dookoła jego osi. Widok konstrukcji krążyny górnej z góry:

Krążyna paltraka podkarpackiego

Budynek w konstrukcji słupowo-ryglowej. Ściany szalowane pionowo deskami, miejsca styku zakryte drewnianymi listwami. Dach młyna dwuspadowy o prostych połaciach z naczółkiem od strony wejściowej, kryty tak samo jak ściany. Głowica wału jest drewniana, wyposażona w sześć skrzydeł, zamiast płoch posiada deski umocowane na stałe do śmig,

Niestety wiatrak jest zamknięty i nie wiem jak wygląda jego wyposażenie, jaki ma system transmisji - czy jest to wał drewniany z kołem palecznym, czy wał stalowy z kołem zębatym (na Podkarpaciu wykorzystywano często tylny most z samochodów ciężarowych do przeniesienia napędu z wału skrzydłowego na złożenie kamieni).

Położenie geograficzne dla nawigacji GPS: N50° 13' 26.7632" / E21° 45' 21.527"

Zdjęcia popełniłem 25 lipca 2015 roku.