Lubięcin I

gmina Nowa Sól; powiat nowosolski

Wiatrak przyszedł w 1705 roku. Przebudowany w 1879 roku przez młynarza Ridla. Obie informacje są umieszczone na belce mącznej.

Konstrukcja nośna to kozioł składający się z dwóch podwalin i czterech zastrzałów. Budynek młyna słupowo-ryglowy. Ściany szalowane pionowo deskami z listwami maskującymi ich miejsca styku. Dach dwuspadowy o prostych połaciach, z naczółkiem od strony odwietrznej, pokryty papą. Nie posiada okapu, wał windy wystaje poza obrys budynku, jest osłonięty drewnianym daszkiem. Głowica jest stalowa, zachowane są śmigi (brakuje burtnic i kilku mieczy). Jeden z bursztyków wykonany ze stali. Na wale skrzydłowym zachowało się koło paleczne, niestety zdekompletowane - posiada zaledwie kila palców. Na tym wale jest również koło zębate napędzające za pośrednictwem drugiego takiego koła wał windowy. Niestety wał ten jest prawie przerwany tuż przy kole zębatym. Wewnątrz zachowany francuz z nowosolskiej fabryki kamieni młyńskich, oraz co zdumiewające - złożenie kamieni młyńskich z wrzecionem - znajdujące się miedzy mącznicą a podłogą drugiej kondygnacji. Ganek jest zabudowany, na schodach brakuje kilku stopni, ale jest możliwe wejście do młyna. Belka mączna jest na dolnych krawędziach ozdobnie rzeźbiona.

W 2010 roku wiatrak wyremontowano, w związku z czym mój opis nie jest zbyt aktualny. Kiedy tylko będę w okolicy, postaram się zaktualizować galerię i informacje o nim.

Młyn figuruje w rejestrze zabytków pod nr rej.: 1371 z 28.09.1964


Położenie geograficzne dla nawigacji GPS: N51° 53' 56.7123" / E15° 52' 49.0297"


Zdjęcia wykonane 5 czerwca 2008.