Kolbuszowa (Trzęsówka)

Opublikowano w Koźlaki podkarpackie

Wiatrak z 1910 roku, przeniesiony w 1919 roku do Hadykówki. W 1933 roku translokowany do Trzęsówki. Młyn ten pracował do lat 60-tych XX wieku. Ostatnimi właścicielami byli Michał Magda i Paweł Łakomy. Informacje pochodzą z witryny witryny Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Konstrukcja nośna to kozioł złożony z czterech podwalin i ośmiu zastrzałów, posadowiony na polnych kamieniach. Budynek w konstrukcji słupowo-ryglowej, ściany szalowane pionowo deskami. Miejsca styku zakryte drewnianymi listwami. Dach dwuspadowy o prostych połaciach, z naczółkiem od strony skrzydeł, kryty gontem. Nie posiada wystawy. Drewniana głowica, w której są osadzone skrzydła, składające się z dwóch bursztyków i czterech szpic. Skrzydła były zapierzane wąskimi, długimi dranicami, równolegle do burtnic. Do wnętrza młyna prowadzą schody zakończone gankiem. Zarówno schody jak i ganek posiadają balustradę. Wiatrak nie posiada dyszla do obracania klatki.

Niestety wnętrze nie jest udostępnione do zwiedzania, ale młyn ma kompletne wyposażenie zarówno układu przeniesienia napędu na kamienie, jak i urządzenia do przemiału zboża.


Położenie geograficzne dla nawigacji GPS: N50° 13' 22.2534  / E21° 45' 17.8674"


Zdjęcia popełniłem 25 lipca 2015 roku.